Bisley Contract Steel Double Door Cupboard 1806mm High Goose Grey
Product Code:
E722A03G/G
Pack Of
1
The Bisley Contract Steel Double Door Cupboard combines maximum storage capacity with a space efficient footprint. Supplied with dual purpose shelving that accommodates under shelf filing, and featuring lockable double doors, this cupboard is perfect for storing items such as paperwork or stationery.
- General
- The Bisley Contract Steel Double Door Cupboard combines maximum storage capacity with a space efficient footprint. Supplied with dual purpose shelving that accommodates under shelf filing, and featuring lockable double doors, this cupboard is perfect for storing items such as paperwork or stationery.
| Eco-Aware | Yes |
| Recycled Product | Contains 56% Recycled Material |
| Colour | Grey |
| Size | Tall |
| Material | Steel |
| Weight | 40.61kg |
| Standards | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Door Colour | Goose Grey |
| Height | 1806mm |
| Style | 2 Door |
| Number Of Shelves | 3 Shelves |
| File Size | A4 |
| Cupboard Colour | Goose Grey |
| Maximum Shelf Load | 50kg |
| Internal Dimensions (WxH) | 910x1669mm |
| Designed for suspension filing. |
| Fully welded carcass – no bolts or rivets for greater strength and cleaner line. |
| Locking |
| Mastered lock with 200 differs. |
| Minimum five-year guarantee. |
×